nedjelja, 26. travnja 2020.


Motovunština koljevka Terana
Dan uoči ovogodišnjeg Vinart Grand tasting održana je degustacija Terana iz Motovuna i Kaldira pod dirigentskom palicom Sandija Parisa, prvog pobjednika natjecanja hrvatskih sommeliera a, sve to u organizaciji Saše Špiranca i njegove ekipe.
Degustacija je započela sa osvrtom na povijesne činjenice koje govore o važnost Terana kako kao sorte tako i za razvoj vinogradarstvo Motovunštine. Stari zapisi svjedoče da je carica Livija, supruga cara Augusta doživjela duboku starost 82 do 86 godina po tadašnjim izvorima, zahvaljujući tome da je pila vino od Terana. Što su ujedno i prvi zapisi vezani uz , kako su ga tada zvali, ljekovito vino iz Istre. To isto ljekovito vino se kasnije izvozi i u Beč za vrijeme  Austro Ugarske  i na dobrom je glasu. Koliko je važan i značajan Teran na istarskom poluotoku govore nam i dva sljedeća podatka.
U vrijeme Austro-Ugarske monarhije dvije sorte koje su bile najvažnije u istri  i koje su imale poveznicu, što bi mi danas nazvali s geogrefskim podrijetlom odnosno terroirom su Motovunski Teran i Bujska Malvazija.
Prije filoksere je u Istri bilo zasađeno 33000 ha. samo s Teranom, što je više nego današnja sveukupna površina pod vinogradima i cijeloj Hrvatskoj. I taj podatak nam govori dosta i o sorti samoj. Naime Teran je jako rodna sorta i u povijesti se je , pa moglo bi se reći sve do unazad 20ak godina uglavnom koristi za masovnu proizvodnju jednostavnih i nekarakternih vina. Vina su se uglavnom nisu prodavala u bocama nego rinfuzno i koristilo se je kao svakodnevno vino širokih masa. Međutim pojavom novih generacija vinara i pristup radu sa Teranom se mijenja. Drastično se smanjuju prinosi i posvećuje se puno više pažnje radu u vinogradu. Dobrom kontrolom količine lisne mase postižu se optimalna fonološka zrelost a, ponaosob se kontrolira zrelost tanina koji u ovoj sorti mogu biti problematični. Što se pak vinifikacije tiče i tu su napravljeni veliki iskoraci. Upotreba hrastovih bačava, kako malih tako i velikih te obavezna malolaktička fermentacija, bilo spontano bilo isprovocirano doprinijeli su mekoći vina. Također se eksperimentira i sa prosušivanjem grožđa, kako na trsu tako i u gajbama na slami što pak rezultira vinima drugačijeg stila i vinima sa malim ostatkom neprevrelog šećera.
Zašto su Motovun i Kaldir toliko značajni  za Teran i Motovunštvinu objasnio nam je Sandi u uvodu priče o teranu i mikroklimatskoj važnosti Motovunštvine za njega. Naime klimatološki gledano Motovunština je mix mediteranske i kontinentalne klime a, to se očituje vrlo velikim razlikama temperature tijekom dana i noći. Tijekom ljetnih dana temperatura dosegne 35°C pa i čak 40°C dok tijekom noći može padati i ispod 20°C. Ovu veliku temperaturnu razliku uzrokuje hladni zrak sa Učke koji dolinom rijeke Mirne  dolazi do Motovuna. Što se pak sastava zemljišta tiče u Motovunu je bijela zemlja sa dosta gline dok je oko Kaldira bijela zemlja sa dobrim udjelom pliša. Vinogradi su uglavnom manjih površina i rasprostranjeni su na različitim nadmorskom visinama i to uglavnom između 150 pa do 400 metar iznad mora. Upravo ova altitudna raznolikost omogućava vinarima, jer svi imaju poneki vinograd na ovim visinama, da gotovo svake godine mogu napraviti dobro vino miješanjem vina sa različitih pozicija. Starost vinograda varira između 10 godina pa sve do 60 godina. Motovunština ima ukupno 180 ha. vinograda a od toga 100 je zasađeno Teranom, 60 Malvazijom i 20 svim ostalim sortama. Ovaj podatak nam govori sam po sebi koliko je Teran važan za ovo vinogorje.
Što se pak osnovnih organoleptičkih karakteristika Terana tiče može se reći slijedeće:
-boja je jako intenzivna i crveno ljubičasta te jako dugo zadržava upravo te ljubičaste tonove što je tijekom slijepih degustacija otežavajuća okolnost pri određivanju starosti vina.
-karakterističan miris Teran je određen dominacijom svježeg malog crvenog voća, ponaosob trešnje, višnje , ponekad i malina, te ponekad i laganih đemastih tonova.
-okusom dominiraju trešnje i višnje te vrlo visoke kiseline koje vinima daju svježinu i dugovječnost i pitkost
Tijekom degustacije kušali smo 10 vina od 5 vinara iz različitih berbi iz perioda od 2018 pa sve do 2012 godine. Vina su različitih stilova i filozofija vinara ali svo grožđe dolazi iz vinograda sa pozicija Motovun, Kaldir i Brkač.
Bertoša Teran 2018 12,5%                          90
Mlada lagano boja nema je baš puno, miris je tipično Teranski, trešnje i višnje, čist, lijep i svijež miris sa laganim notama vanilije i mirodija, malo zemljanih tonovi i fina mineralnost, stajanjem u čaši se otvara, okus započinje svježim malim crvenim voćem, ponaosob trešnje, oblo i sočno, mekani tanini, svježe kiseline sa puno dužine i lijepim balansom, mlado vino, završetak tipičan Teranski, trešnje
               Bertoša Teran 2017 12,1%                          88/89
Berba početkom 10og mjeseca, bijela zemlja, 7 dana maceracije godinu dana zri u malim hrastovim bačvama od 225 litra, 100% malolaktička fermentacija, Motovun.
Manje boje nego prethodno vino, u nosu je vino zatvoreno, manje ekspresivan miris, mineralno, maline, duhan i lagane note katrana, manje voćno u usporedbi sa prethodnim vinom, treba mu vremena da se otvori, mirodije i grožđica, okusom je vino čvršće i mineralnije, trešnje, ,obli tanini, svježe kiseline vrlo užitno za sada piti.
               Valent Teran 2018 14,7%                           89
Jedan dio grožđa se prosušuje na trsu nakon 20 dama maceracije odležava u malim i velikom bačvama koje se onda miješaju i nakon vremena provedenog zajedno u tanku ide u bocu, ovo vino je uzorak iz tanka, nije još napunjeno , krajem godine ide na tržište, Motovun.
Jako puno boje, tamna crveno ljubičasta ide prema gotovo crnoj boji, miriše na prokuhano crveno voće, vanilija, suhe šljive, višnje, mirodije, griotte desert bombon, u početku vino je svježe s puno trešnje zreli tanini i mekane kiseline, dobre dužine, vrlo pitko i užitno, piti sada ali može još koju godinu, mirodijski i uzbudljiv završetak.
               Valent Teran 2017 14,%                             88
Jedan dio grožđa se prosušuje na trsu nakon 20 dama maceracije odležava u malim i velikom bačvama koje se onda miješaju i nakon vremena provedenog zajedno u tanku ide u bocu, Motovun.
Malo manje boje nego prethodno vino, miris je lagano zreo, mocca, tamna čokolada, duhan, tamno voće i zemljani tonovi, višnje i kupine, lagano ide prema Amarone, malko tvrd prvi kontakt sa ustima , lagano se osjeti alkohol, tamno voće, gorka čokolada, jaki tanini, dobra dužina, lagano se sjeti alkohol, poprilično sazrelo, sada piti, pravi primjer vina za piti uz jelo.
               Fakin Teran Il Primo 2017 14,5%                   91/92
Ručna berba, grožđe dolazi samo iz vinograda koje nosi naziv Flamino, maceracija 21 dan , dvije godine odležava u barrique bačvama, Motovun.
Puno mlade boje, tamna crveno ljubičasta boja, intenzivan miris, vanilija crno voće, trešnje, suhe šljive, papar, duhan, mirodije i lagane zemljane note, okus je zaobljen, puno voća, trešnje, maline, kupine, izrazite voćnosti, lijepe kiseline, zaobljeni i kremasti tanini s puno dužine i svježine, čist i lijep završetak, top Teran, mlado i vrlo gastronomsko vino.
               Fakin Teran Michel 2015 16,5%              92
Iz vinograda zasađenog 1972 godine, ručna berba 29.09.2015, grožđe se suši 50 dana na slami u kašetama, 60 dana maceracije i fermentacije nakon toga 2 godine u staroj hrastovoj bačvici 10 grama neprevrelog šećera, nije bilo na tržištu, napravljeno 300 boca, ima za kupiti u vinariji. Ovo vino je inspirirano završnim radom Marka Fakina na studiju vinarstva. Naime rad je bio ustanoviti koje metode prosušivanja Terana su najbolje i  sušenje na slami u kašetama se je pokazao kao najbolja.
Puno boje sa laganim tonovima evolucije ali još uvijek mlada, bouquet je mineral i mirodijski, papar, crno voće, duhan, suhe šljive, vanilija, karamela, timijan, nar, stari sir i lagano animalan ton, okus je obao i lagano slatkast, passito, grožđica , gorka čokolada, obli tanini, svježe kiseline, punog okusa, sočno s lijepim notama evolucije, dugačkog i sočnog završetka, već se može piti ali može još godinama naprijed, vrlo interesantno vino za gastronomiju.
               Tomaz Teran Barbarossa 2016 14%                  91
Selekcija najboljeg grožđa, prinos 1 kg. po čokotu, 25 dana maceracije, 2 godine u malim i velikim bačvama, 3 mjeseca u tanku i potom punjenje u bocu, Kaldir.
Mlada  crveno ljubičasta boj i ima je puno, mirisom dominiraju trešnje, svjež, živahan i čist bouquet, maline , fini utjecaj hrasta, elegantan i kompleksan miris, u okusu je vino sočnog i oblog početka, svježe kiseline, obli tanini, puno voća, višnje i trešnje, elegantno se osjeti i drvo, tanini su još dosta naglašeni, vino je mlado i treba mu vremena da se razvije ,klasičan bogati Teran.
               Tomaz Teran Barbarossa Superior 2017 16%        91/92
Prva berba i tek punjeno u bocu , dio grožđa se prosušuje na trsu a, dio na slami u kašetama, grožđe dolazi 70 % sa pozicije Brkač i 30 % Kaldir, duga maceracija, 2 godine u velikim i malim bačvama , nakon toga sljubljivanje u tanku i punjenje u bocu.
Više boje nego prethodno vino, bouquet ja lagano herbalan u početku, zemljani tonovi, suhe šljive i višnje, plavi sir, lagano reduktivan u ovom trenutku, treba mu vremena da se otvori, na početku okus ja obao i sočan s lagano slatkim impresijama, vrlo voćan, dobro se osjeti utjecaj bačve, kava, mocca, tamna čokolada, vanilija, tanini su zaobljeni i kiseline su svježe, treba vremena da se utjecaj drva bolje integrira , mlado.
2016 je bila , što bi se reklo, školski idealna godina, branje je bilo polovicom desetog mjeseca, 20 do 25 dana maceracije , 2 godine zrenja u velikim bačvama, 100% malolaktika, Kaldir
Puno boje , mlada crveno ljubičasta, elegantan miris, tipično Teranski, puno trešanja, čist i iskren, lagano mirodijski, duhan i papar, zaobljeno i sočno na početku, puno voća, obli tanini i svježe kiseline, krasan balans, mineralnost, jako dugačkog završetka, čisto lijepo i vrlo pitko.
               Benvenuti Teran Anno Domini 2012 14%             93/94
2012 je bila ekstremna godina ali u pozitivnom smislu, jako sušna također, berba je bilo nikad ranija odmah na početku desetog mjeseca, 20 do 25 dana maceracije , 2 godine zrenja u velikim bačvama, 100% malolaktika, Kaldir
Jako puno boje koja je još uvijek jako živahna, krasan miris, zreo i elegantan, trešnje, mineralnost, lagano cvjetne arome, , šumske ljubičice čist i iskren miris, sočan i zaobljen početak, svježe voće, trešnje, elegantan i snažan u isto vrijeme,, perfektan balans, obli tanini svježe kiseline, vrlo dugačko, još uvijek vrlo živahno, iznimno pitko sa puno finesa, može još dosta godina podnijeti, top Teran.



Sandi Paris, KlaudioTomaz, Albert Benvenuti, Nikola Fakin, Saša Špiranec, Valter Valenta, Robi Bertoša, Nikola Benveniti.

Nema komentara:

Objavi komentar